yeni nesil yazar kasa beko

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeni tebliğine uygun olan bu cihazla, mağaza ya da restoranlarda kullanımında yoğunluktan kaynaklı problemlerinize kalıcı çözüm getirerek, yazar kasa kullanımında rakiplerinizin önüne geçin.
 
Yazar Kasa ve POS cihazı, dokunmatik ekran ve kolay kullanım özellikleriyle bu cihazda, aynı çatı altında buluştu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yeni tebliğine uygun bu cihaz ile, restoran ve mağaza gibi yoğun kullanım alanlarında tüm sıkıntılarınızı çözerek, hızın ve kolaylığın keyfini çıkarın.
 

Akıllı yazar kasa nedir?

Yazarkasa ve çoklu ortak pos kombinasyonu entegre edilmiş İP tabanlı yeni nesil ödeme kaydedici cihazdır.

Akıllı yazar kasanın özellikleri nelerdir?

Ödeme kaydedici cihazlar (ÖKC) ve ödeme noktası (POS) cihazlarının bir arada bulunmasını sağlayan ve sürekli olarak sistemin mali veri tabanına veri aktarımını sağlanacağı bir sistemdir. Bu sistemin başlaması ile beraber ÖKC ve POS cihazları tek bir elektronik yapı altında toplanıp mali gözetim altında sorunsuz olarak çalışarak iş yerlerine zaman ve maliyet kazancı sağlayacak; aynı zamanda taşınabilir özelliği sayesinde iş yeri dışında kullanımı mümkün kılacak bir sistemdir. Diğer yandan işyerleri tahsilatlarında bütün bankaların avantajlarını sağlayabileceklerdir.

Akıllı yazar kasayı neden almalıyım?

Yeni Nesil ÖKC ile ilgili olarak 3100 sıra sayılı kanuna ek sırasıyla 11/04/2012 tarihli 69 seri nolu tebliğ, 06/06/2012 tarihli 70 seri nolu tebliğ, 15.06.2013 tarihli 426 sıra nolu tebliğ ve son olarak 29.06.2013 tarihli 427 sıra nolu tebliğ ile Yeni Nesil ÖKC kullanımı ile ilgili geçiş zorunlu kılınmıştır.

Şu anda kullandığımız yazar kasaları daha ne kadar kullanabiliriz?

Faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren bu cihazlar yerine EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorundadırlar. Önceki Mevzuata göre üretilen cihazlar;31/12/2013 tarihine kadar onaylanabileceklerdir.31/12/2015 tarihine kadar satılabileceklerdir.31/12/2015 tarihini geçmemek koşulu ile mali hafızaları doluncaya kadar kullanabileceklerdir.

İşletmemde birden fazla seyyar pos cihazı bulunmasına rağmen bir tek yazar kasam mevcuttur, yeni uygulamada kaç adet cihaz almam gerekiyor?

Yeni dönemin başlaması ile sadece bir yeni nesil akıllı yazar kasa edinerek hem satış yapabilecek hem de yaptığınız satışın fişini aynı cihaz üzerinden kesebileceksiniz. Fakat mevcut durumda işletme birden fazla seyyar posu; masada, kapıda ödemelerde aktif olarak kullanıp 1 adet mobil EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz alırsa sadece 1 seyyar pos için cezadan korunabilir. Değişimini gerçekleştirmediği diğer seyyar poslar için ceza-i işlem uygulanabilme olasılığı vardır.

İşyerimde sabit pos cihazı kullanmaktayım mevcut yazarkasamı değiştirmek istiyorum yeni nesil yazar kasa alabiliri miyim?

01.01.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, mali hafızaları dolan cihazlara yeni mali hafıza takılmayacak ve bu cihazlar hurdaya ayrılacaklardır. Cihazı hurdaya ayrılan mükellefler Yeni Nesil ÖKC almak suretiyle kanuni yükümlülüklerini yerine getirebileceklerdir. Mali hafızaları 01.01.2014 tarihinden önce biten mükellefler, mali hafızalarını değiştirerek ellerindeki eski mevzuata uygun cihazlarını 31.12.2015 tarihine kadar kullanabileceklerdir.Mali hafızaları 01.01.2014 tarihinden sonra biten mükellefler, cihazlarına yeni mali hafıza takamayacaklar ve bu cihazları hurdaya ayıracaklardır. Mükellefler, hurdaya ayrılan cihazlarının yerine, eski mevzuata uygun üretilmiş ÖKC alıp 31.12.2015 tarihine kadar kullanabileceklerdir.Mali hafızaları 01.01.2014 tarihinden sonra biten ve cihazlarını hurdaya ayıran mükellefler, hurdaya ayrılan cihazlarının yerine, Yeni Nesil ÖKC alarak kanuni yükümlülüklerini yerine getirebileceklerdir.

İşyerimde pos cihazı kullanmıyorum yine de bu yeni nesil yazar kasayı almak zorunda mıyım?

Mevcut yazar kasanızı 31.12.2015 tarihine kadar kullanabilirsiniz ancak oluşturulan yeni mali sistemin gereksinimleri doğrultusunda pos cihazı kullanmasanız bile işletmenizde yaptığınız satışların elektronik ortamda denetlenebilmesi için 31.12.2015 den sonra yeni nesil İP tabanlı yazar kasa kullanımı zorunlu olacaktır.

Pazarlama sektöründe faaliyet gösteriyorum çalışırken yanımda beş bankanın beş adet seyyar pos cihazını taşımaktayım yeni uygulama ile beş banka ile çalışmak için beş adet akıllı yazar kasamı almalı mıyım?

Hayır. Her banka için ayrı cihaz taşımadan sadece bir adet akıllı yazarkasa üzerinden tüm bankalar ile çalışma olanağına sahip olabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize sunacağınız ödeme alternatifleri artar.

Şu anda kullandığımız sistemde yazar kasa arızasında ilgili servisin, pos cihazının arızasında ilgili bankanın servis numarasını arayarak yardım alabiliyoruz. Akıllı yazar kasada bu durum değişecek mi?

Evet. Yeni nesil mobil EFT POSlar her iki sistem tek bir cihaz içerisinde olduğu için her soru ve arıza bildiriminiz için sadece teknik destek numaramızı aramanız yeterlidir.

Eski yazar kasalarımızda kullandığımız kâğıtları yenileri içinde kullanabilecek miyiz?

Yeni nesil mobil EFT POSlar standart pos ve yazar kasa rulosu kullanabilecek şekilde üretilmiştir. Sadece metraj konusunda kapasiteleri daha düşüktür. Rulo uzunluğunu 18 mt den fazla olmaması önerilmektedir. 

Yeni nesil akıllı yazar kasa kullanırken cihazı kullanabilmek için GSM yâda ADSL hat bulundurmak zorunda mıyım?

Evet. Yeni akıllı yazarkasa sisteminde maliye bakanlığına veri gönderimi sağlanabilmesi için cihazınızın gereksinimi olan(GSM, ADSL)hat sistemini kullanmak gereklidir. Aynı zamanda pos kombinasyonu iletişimin sağlanabilmesi için de gerekli hat sistemi kullanılmalıdır.

Seyyar pazarlama yapmaktayım. Sabit iş yeri adresim bulunmuyor. Adres olarak evimi göstermekteyim. Mevcut sistemde yazar kasa yerine el faturası ve seyyar pos cihazı kullanıyorum. Akıllı yazar kasa sistemi kullanmam gerekiyor mu?

Akıllı yazar kasaların ÖKC(ödeme kaydedici cihaz)ve pos cihazını bir arada bulunması özelliği ile tahsilat ve mali işlemlerinizi sorunsuzca yerine getirebilir, tüm satışlarınızın mali sistem üzerinden incelenmesini sağlayabilirsiniz.

Akıllı yazar kasa sisteminde eski sistemde olduğu gibi mali hafıza olacak mı?

Yeni nesil akıllı yazarkasa pos sistemlerinde asgari 10 yıl olarak belirlenen kapasitenin dolmasından itibaren en az 5 yıl içerisindeki veriyi saklaması gerekmektedir.

Yeni nesil akıllı yazar kasa sisteminde tüm kartlı işlemler kayıt altına alınabileceği gibi nakit olarak yapılan işlemlerde kayıt altına alınacak mı?

İşletmelerin tüm satış türleri için(nakit-kartlı) yazar kasa fişi kesmeleri gerekmektedir. Bu nedenle yeni nesil akıllı yazar kasalarda kartlı satışların bilgileri, mali bilgiler ile eşleştirilerek maliye bakanlığına aktarılıyor olacak.

Neden akıllı yazar kasa sistemine geçiliyor?

Vergi gelirlerini artırmak ve vergi kaçırmanın önüne geçebilmek adına akıllı yazar kasa pos sistemine geçilmesi uygun görülmüştür. Sistemin ana amacı adil olarak düzenli kayıtlar tutulmasını sağlamak ve daha az maliyet ile sürekli mali kontrolü sağlamaktır. Diğer yandan işletmeler tüm bankalar ile çalışma olanağına sahip olup, yazarkasa işlerinde tek cihaz üzerinden hizmet vereceklerdir. Bankalar tarafından pos cihazlarına uygulanan masraf kesintilerinin ortadan kaldırıp işletmelerin gelirinin artmasını hedeflenmektedir. Mevcut kredi kartı kullanım oranını en üst seviyeye getirmektir.

Akıllı yazar kasalar ile ilgili olarak teknik ve yasal detaylı bilgiye nereden ulaşabilirim?

http://www.maliye.gov.tr ve http://www.gib.gov.tr/ adreslerinden yasal bilgilere ulaşabilir.

Akıllı yazar kasa pos sisteminde çalışılacak bankalar hangileridir?

Akıllı yazarkasa pos sistemi tüm bankaları desteklemektedir. Ancak geçiş aşamasında bankaların bu sürece uymaları belirli zaman aralıklarında kalabilir

Yeni Nesil Akıllı Yazar Kasa Pos sisteminde bankaların iş yerlerine uygulayacağı şartlar nasıl oluşacaktır?

Mevcut uygulanmakta olan şartlar ya da yeni uygulanacak olan şartlar bankaların çalışma koşullarına bağlıdır. Bu nedenle mükelleflerin çalışmış olduğu bankalar ile görüşmeleri gerekmektedir.